Kalkulator Wyceny Firm metodą dochodową – narzędzie do samodzielnej wyceny Twojej firmy
Kalkulator Wyceny Firm to kompletne narzędzie, które uwzględnia wszystkie dane wykorzystywane w profesjonalnej wycenie. Algorytm i instrukcja w Kalkulatorze przeprowadzą Cię przez proces, tak, żebyś otrzymał wiarygodne wyniki.
- Zależy Ci na wycenie dochodowej
- Znasz prognozy finansowe firmy na kolejne 5 lat
- Chcesz wiedzieć co wpływa na wartość firmy
Jeżeli nie miałeś do czynienia z wyceną, proces może zająć Ci około 50h pracy. (Jeżeli przeszedłeś nasz kurs wycenisz swoje przedsiębiorstwo z Kalkulatorem od zera w około 10h.)
- Uwzględnia wszystkie wymagane w metodzie dochodowej dane
- Algorytm skonstruowany w sposób zrozumiały i kompletny
- Dołączona instrukcja do wyceny kalkulatorem krok po kroku
- Wiarygodnie określa wartość biznesu
- Możliwość samodzielnej zmiany założeń - sprawdzenia wpływu poszczególnych czynników na wartość wyceny
- Potrzebujesz skonfrontować swoje przemyślenia ze specjalistą
- Nie wiesz czy Twoje założenia są realne
- Nie chcesz poświęcić kilku dni na przechodzenie całego procesu
Na czym polega wycena firmy metodą dochodową?
Metoda dochodowa opiera się na przyszłych przepływach pieniężnych generowanych przez firmę. Analizuje się potencjalne zyski, wykorzystując np. metodę kapitalizacji zysków lub dyskontowania przepływów pieniężnych. Niezbędne jest oszacowanie FCFF czyli wolnych przepływów pieniężnych dla przedsiębiorstwa. Zatem aby przeprowadzić wycenę należy sporządzić prognozę rachunku zysków i strat oraz bilansu. FCFF to inaczej wolne przepływy pieniężne dla właścicieli kapitału własnego i wierzycieli. Wolne przepływy pieniężne można zdefiniować jako nadwyżki lub niedobory środków pieniężnych, które mogą powstać w wyniku prowadzenia przez przedsiębiorstwo działalności operacyjnej i inwestycyjnej, po uregulowaniu oczekiwań finansowych dawców kapitału. Jest to bardziej dokładna miara niż np. zysk netto, ponieważ uwzględnia koszty, które zmniejszają jego wartość, a w rzeczywistości nie są wydatkiem, np. amortyzacja. Informacje niezbędne do obliczenia FCFF można pozyskać m.in. ze sprawozdania finansowego spółki. Do sporządzenia wyceny wymagane są takie elementy jak: EBIT, nakłady inwestycyjne [CAPEX], amortyzacja i zmiana wartości kapitału obrotowego netto. Szczegółowe informacje dotyczące teorii wyceny metodą DCF znajdują się tutaj: XXXX, a informacje praktyczne zawarte są w instrukcji do kalkulatora.
- W przypadku potencjalnej sprzedaży
- Firma działa stabilnie, rozwija się, znajduje się w dobrej sytuacji finansowej
- Założenia na kolejne lata są realne do określenia i realizacji
- Określić wartość firmy metodą dochodową
- Obliczyć średnioważony koszt kapitału
- Obliczyć stopę dyskontową
- Przeprowadzić analizę wrażliwości na przyjęte założenia
- Przeprowadzić analizę wskaźnikową
- Graficznie zaprezentować otrzymane wyniki
Dlaczego udostępniamy kompletne narzędzie do wyceny? Ponieważ nie wszyscy potrzebują wielostronicowego, podpisanego raportu z wyceny. Nie wszyscy potrzebują usługi wyceny w momencie, w którym jej szukają. A przede wszystkim, nie wszyscy chcą czekać na efekt – od pierwszego telefonu do firmy wyceniającej do raportu z wyceny często upływają dwa tygodnie.
Kalkulator Wyceny Firm metodą dochodową powstał na bazie wiedzy, praktyki i doświadczenia zespołu Corporate Mind Sp. Z o. o. – firmy consultingowej zajmującej się wyceną przedsiębiorstw. Razem z przewodnikiem po wycenie odpowiada na kluczowe pytanie każdego klienta, który trafia do firmy wyceniającej – jaka może być wartość mojej firmy.
Najważniejsze w kalkulatorze wyceny firm to wycena przedsiębiorstwa, którą otrzymasz. Prezentuje się ona następująco:
Tabela z podsumowaniem
Aby uzyskać takie podsumowanie należy przejść przez kolejne moduły kalkulatora wyceny firm wypełniając kolejne podświetlone komórki:
Moduły Kalkulatora Wyceny Przedsiębiorstw
Moduł 1: Instrukcja
W tym module znajduje się skrócona wersja instrukcji jak przeprowadzić proces wyceny od A do Z.
Moduł 2: Założenia
Moduł umożliwia wprowadzenie podstawowych danych wycenianego podmiotu takich jak: nazwa, forma prawna, data wyceny, liczba akcji lub udziałów, waga modelu wyceny w wycenie końcowej, walutę, sposób prezentacji danych, średnio ważony koszt kapitału, stopa dyskontowa, kapitał obrotowy netto, nakłady inwestycyjne czy pierwszy rok prognozy.
Moduł 3: RZIS
Moduł umożliwia wprowadzenie prognoz dla wycenianego przedsiębiorstwa.
Miniaturki ze screenami
Moduł 4: DCF
W tym module została zaprezentowana metoda DCF. W tym module zobaczysz ile jest warte wyceniane przedsiębiorstwo w zależności od przyjętych założeń.
Moduł 5: Podsumowanie
W tym module zostały zaprezentowane wyniki wyceny przedsiębiorstwa wg. metody dochodowej [DCF]. Użytkownik kalkulatora otrzymuje podsumowanie wyceny w przejrzystej formie, które może wykorzystać do zaprezentowanie wyników odbiorcy końcowemu.
Miniaturki ze screenami
Moduł 6: Oferta
W tym module została zaprezentowana oferta wyceny przedsiębiorstw z podziałem na usługi.
Do kalkulatora dołączony jest przewodnik po wycenie, tak aby rozwiać wątpliwości pojawiające się w trakcie pracy z excelem. Jednocześnie w excelu w panelu użytkownika zawsze znajdują się komentarze wraz z instrukcją.
Kalkulator po zakupie jest dostępny dożywotnio.